Ochrona majątku przed egzekucją

Prowadzenie działalności zawsze obciążone jest ryzykiem. Musi je podejmować każdy przedsiębiorca, który chce skutecznie funkcjonować we współczesnych realiach biznesowych, krajowych i nie tylko. Choć z pewnością wszyscy przedsiębiorcy chcieliby, by podjęte ryzyko zawsze owocowało sukcesem, niestety może zakończyć się porażką. Szczególnie niekorzystne decyzje finansowe mogą wpędzić właściciela w spiralę zadłużenia.

Nie wszyscy przedsiębiorcy planują działania zapobiegawcze, które mają na celu ochronę majątku przed egzekucją jeszcze przed popadnięciem w zadłużenie. Natomiast te podejmowane już na etapie egzekucji komorniczej często są nieprzemyślane i realizowane pospiesznie. Takie działania bywają wielokrotnie wysoko nieskuteczne i stają się często przedmiotem tzw. skargi paulińskiej lub nawet postępowania karnego.

W polskim systemie prawnym z założenia przyjmuje się pierwszeństwo ochrony wierzycieli przed ochroną niewypłacalnego dłużnika. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że istnieje szereg narzędzi prawnych, które zabezpieczają majątek dłużnika przed działaniami organów egzekucyjnych, chcących wyegzekwować w imieniu wierzyciela jak największą należność. Choć przepisy prawa nie zakazują przedsiębiorcom podejmowania działań mających na celu ochronę ich majątku, w rzeczywistości jest to dość trudny i delikatny obszar wymagający doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji prawnych.

Doradztwo przy ochronie majątku przed egzekucją

Jeśli podjęte przez Ciebie ryzyko biznesowe zakończyło się fiaskiem i potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu swojego mienia, zgłoś się do naszej kancelarii. Zapewniamy profesjonalne doradztwo przy ochronie majątku przed egzekucją. Dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację majątkową i prawną, opracowujemy strategię zabezpieczenia majątku, a następnie wcielimy ją w życie. Realizujemy takie działania, jak:

  • zmiana formy prawnej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. lub akcyjną,
  • trusty, czyli umowy między osobą pragnącą przekazać swój majątek na określony cel a osobą, która ma zarządzać tymi środkami, celem ulokowania aktywów w spółce zagranicznej,
  • składanie skarg na czynności komornika, które zagrażają dłużnikowi,
  • wszczęcie powództwa przeciwegzekucyjnego.

Doradzamy również członkom zarządu, jak zabezpieczyć swoje interesy i majątek osobisty na wypadek skierowania przeciwko nim roszczeń. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.