Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

Rozmaite sytuacje życiowe powodują często wpadnięcie w niemożliwe lub bardzo trudne do spłacenia długi, jednak nie powinno to doprowadzać do wyrzucenia człowieka na margines społeczny do sytuacji gdy w jednej chwili może zostać pozbawiony wszystkiego razem z godnością, człowieczeństwem.
Aby zapobiegać takim sytuacjom w ramach przepisów Prawo upadłościowe, znowelizowanych z dniem 24 marca 2020 roku, wprowadzono instytucję upadłości konsumenckiej.
Musimy pamiętać, że wielokrotnie nie są to sytuacje zawinione świadomie, czasami to zbieg niekorzystnych okoliczności, czy błędnej oceny możliwości finansowych, czasami wynik choroby. Bez wsparcia w postaci upadłości konsumenckiej można popaść w sytuację, gdy już nigdy nie będzie szansy na wydostanie się z długów na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Nie jest to dobra sytuacja ani dla dłużnika, ani też wielokrotnie dla wierzycieli.
Postępowanie prowadzone przed sądem w postaci upadłości konsumenckiej, ma na celu ustalenie komu i w jakiej wysokości dłużnik będzie zobowiązany spłacić dług przy uwzględnieniu jego dochodów, możliwości zarobkowych czy posiadanego majątku. W ramach postępowania upadłościowego pozostawiony zostanie niezbędny do życia majątek ruchomy, część dochodów, to sąd zdecyduje komu i ile powinieneś spłacić, przez jaki czas i w jakiej wysokości. Celem jest również ?ucywilizowanie? mechanizmu spłaty długów, danie szansy dłużnikowi na ?przetrwanie?.
W ramach wsparcia naszej kancelarii pomagamy przygotować się do upadłości konsumenckiej, przygotować i pomóc złożyć wniosek do sądu.